Перші відгуки про Windows 10 на ARM-комп’ютерах

Always Connected PC” — це друга спроба Microsoft зробити так, щоб настільна операційна система Windows адекватно працювала на ARM-чіпах. Всім нам добре відомо, що сталося з першою спробою. Windows RT майже відразу ж провалилася і про неї дуже швидко всі забули. З ARM-комп’ютерами на Windows 10 справи мають бути трохи інакше. Microsoft врахувала свої помилки та представила куди більш привабливі пристрої, здатні похвалитися куди більш багатим набором можливостей.

Попри той факт, що всередині ARM-комп’ютера (наприклад ASUS NovaGo) працює мобільний процесор Snapdragon 835, з самого початку не розрахований на ПК, Windows 10 всередині цього простенького ноутбука відчувається як звичайна операційна система на комп’ютері з процесором Intel. Такі ж інтерфейси, така ж концепція управління, такі ж жести тачпада, такі ж програми. До речі, про додатки: стандартні програми з магазину відкриваються дуже спритно і майже не відстають за продуктивністю від комп’ютерів на Intel-процесорах. Додайте до цього також відсутність активного охолодження, тишу і низькі енергозатрати.

Завдяки тому, що LTE-модем є частиною процесора, користувачеві не треба шукати Wi-Fi мережі або роздавати інтернет з телефону. Досить під’єднати свою сім-карту і справа в капелюсі. Крім того, комп’ютер продовжує підтримувати з’єднання з Мережею при закритій кришці і підтягує повідомлення і пошту в режимі сну за аналогією зі смартфонами і звичними планшетами.

Відновлення з режиму сну практично ідентично по швидкості з розблокуванням екрану смартфона. Просто натиснув на кнопку живлення і комп’ютер миттєво готовий до роботи. «Холодний старт» займає приблизно стільки ж часу, скільки і на Intel-комп’ютері, але на ARM не виникає необхідність відключати комп’ютер повністю.

Qualcomm стверджує, що комп’ютери на Snapdragon можуть працювати до 20-24 годин, але на практиці Asus NovaGo «живе» 11-12 годин на одному заряді. Хоча показник в два рази менше заявленого, він все одно вище аналогів на Intel-процесорах. Наприклад, Surface Pro LTE витягує максимум 6 годин від однієї зарядки.

Незважаючи на те, що ARM-комп’ютер на Windows 10 здатний запускати Chrome, його роботу складно назвати задовільною. Продуктивність браузера від Google дуже низька, він лагає, скрол сторінки з посмикуваннями і повільне перемикання між вкладками. На відміну від Chrome, Edge працює дуже швидко, але всі ми добре знаємо, що Edge не може гпохвалитися великою симпатією користувачів. Якщо ви плануєте придбати собі ARM-комп’ютер, вам варто взяти до уваги, що в 99% випадків доведеться використовувати Edge. Погана продуктивність Chrome позначається також в додатках, які використовують технології цього браузера. Наприклад, Slack працює дуже погано, через що доводиться перемикатися на веб-версію в Edge.

Windows 10 на ARM — це 64-розрядна платформа, але емулятор працює лише з 32-бітовим софтом, тому 64-розрядні програми не встановлюються. Крім того, підтримка 32-бітових програм не гарантує роботу кожної програми. Деякі додатки постійно вилітають, а інші працюють дуже дивно і з великою кількістю косяків. В цілому підтримка класичного софту виглядає зараз лише як «фіча заради фічі», а не дійсно корисна можливість, оскільки Win32-додатки працюють повільно або не працюють взагалі. Запуск важких додатків відчувається так, немов комп’ютер починає працювати на межі своїх можливостей і погано справляється з поставленим завданням. Це також доводять бенчмарки — синтетичні тести демонструють в два рази меншу продуктивність через необхідність роботи в емуляторі.

Хоча Windows 10 на ARM-комп’ютері можуть похвалитися великою кількістю плюсів (тиша, низька температура, підключення до LTE, фонова робота і так далі), все вказує на те, що вони поки що не зможуть замінити традиційний Intel-комп’ютер. Схоже, що нам всім доведеться почекати другого покоління ARM-комп’ютерів, перш ніж розглядати їх як гідну альтернативу звичайним ноутбукам. ASUS NovaGo добре підійде для тих, у кого використання ПК зводиться до серфінгу в Мережі (за умови, що користувача влаштовує Edge), перегляду медіаконтенту, або примітивних класичних додатків. Решті ж краще відмовитися від ідеї придбання ARM-комп’ютера в найближчий час.

Джерело інформації: theverge