У процесорі Apple A9X використовується 12-кластерів графічної обробки

Компанія Apple, як правило, не розкриває всі особливості своїх ґаджетів, так що справу доводиться брати у власні руки незалежним дослідникам. Крім оціненої порталом iFixit ремонтопридатності 12,9-дюймового планшета iPad Pro, в середину гіганта заглянули ентузіасти з сайту Chipworks, що вивчили новий процесор Apple A9X. У наступному році, як передбачається, цей чіпсет знайде своє застосування в оновлених iPad Air і iPad mini.

Процесор A9X виготовляється виключно на підприємствах тайванської компанії TSMC за 16-нм техпроцесом, тоді як чіпи A9 для iPhone 6s і iPhone 6s Plus випускає, як TSMC, так і Samsung. Остання виробляє модифікації по 14-нм техпроцесу. Фахівці Chipworks вказують, що A9X є найбільшим процесором Apple. Його фізичний розмір на 40% більше, ніж варіант чіпа A9 від TSMC.

A9X-teardown-Chipworks-1

Процесор має 2 ядра, так що Apple не поспішає вплутуватися в перегони з нарощування числа ядер, як це роблять Android-виробники. Тактова частота A9X становить 2,25 ГГц, що приблизно на 300 МГц більше, ніж частота A9. Фахівці з’ясували, що в оснащення «планшетного» чіпа входить 12 кластерів графічної обробки, які є окремими, незалежними і повноцінними обчислювальними блоками (у його попередника A8X кластерів вісім). Цікаво, що у A9X відсутній 8-мегабайтний кеш третього рівня.

«Дік Джеймс з Chipworks виявив в чіпі 12-кластерний GPU, два ядра CPU і відсутність кеш-пам’яті третього рівня, яка є у чіпів A9. Два ядра можна побачити всередині області, позначеної на ілюстрації зеленим кольором. За словами експертів, всередині кожної синьої області ховається по два кластера GPU – в цілому 12 кластерів ».

Бенчмарки підтвердили, що в iPad Pro встановлений дуже потужний обчислювальний модуль. За рівнем швидкодії пристрій зрівнявся в Geekbench з 13-дюймовим MacBook Pro і Surface Pro 4 в одноядерному режимі роботи. У цьому ж тесті «прошка» виступає краще, ніж 12-дюймовий MacBook і MacBook Air 2015 року випуску. У багатоядерному режимі тестування iPad Pro перевершує 12-дюймовий MacBook і MacBook Air.

A9X-teardown-Chipworks-2

Вражаючі результати демонструє і графічна підсистема iPad Pro. У OpenGL-версії тесту GFXBench продукт Apple випередив не тільки графікою всіх інших гаджетів на iOS, але і інтегровану графіку від Intel, включаючи Iris Pro 5200 в 15-дюймовому MacBook Pro і Intel HD 520 в Surface Pro 4.

За матеріалами Chipworks