Подробиці графічного процесора NVIDIA в Surface Book

Microsoft Surface Book

Під час анонсу гібридного комп’ютера Surface Book корпорація Microsoft дала зрозуміти, що новий ПК здатний виконувати найрізноманітніші функції при тривалому часі роботи від батареї і високої продуктивності. Хоча в більшості завдань Surface Book повинен показати відмінну продуктивність, швидкість в іграх у новинки може виявитися далеко не блискучою, судячи з першої інформації про дискретно графічний процесор даного ПК.

Відомо, що в зйомній клавіатурі-доці Surface Book розташовується додаткова батарея, два порти USB 3.0, SD-кардридер і опціональний графічний процесор NVIDIA GeForce з GDDR5-пам’яттю. Офіційні специфікації використовуваного GPU невідомі, але сайт Microsoft News повідомляє, що мова йде про спеціально сконфігуроване вирішення саме для даного ПК. Зокрема, відомо, що мікросхема базується на архітектурі Maxwell, обладнана 1 Гбайт пам’яті GDDR5 і має рівень продуктивності GeForce GTX 950M. Рішення обмежити кількість пам’яті подібним об’ємом виглядає дивним, проте представник Microsoft підтвердив в бесіді, що дискретний графічний процесор оснащується саме такою кількістю пам’яті. Судячи з усього, обмеження пов’язане з фізичним місцем всередині клавіатури. Підтвердити рівень продуктивності графічної підсистеми Microsoft Surface Book не вдалося.

Microsoft Surface Book

Як відомо, GeForce GTX 950M базується на процесорі GM107 (перше покоління архітектури Maxwell) і містить 640 потокових процесорів, 40 блоків текстурування, 16 конвеєрів растеризації і 128-розрядний контролер пам’яті. Продуктивність даного адаптера трохи нижче, ніж швидкість GeForce GTX 750 Ti для настільних ПК, але вище того, що пропонує GeForce GTX 750.

Оскільки GeForce для Surface Book оснащена лише одним гігабайтом пам’яті (що вимагає використання двох 4-Гбіт мікросхем GDDR5), то очевидно, що даний графічний процесор використовує 64-розрядний доступ до DRAM, а отже, володіє вдвічі меншою фізичною пропускною здатністю пам’яті, ніж модель GeForce GTX 950M. Оскільки пропускна здатність пам’яті серйозно впливає на продуктивність, малоймовірно, що графічний процесор GM107 міг би показати схожу з GeForce GTX 950M швидкість з шиною пам’яті, урізаною вдвічі.

GM206-GPU

Однак в арсеналі NVIDIA є процесор GM206 (1024 потокових процесорів, 64 блоки текстурування, 32 конвеєра растеризації, 128-бітний інтерфейс пам’яті), який поки ніколи не використовувався для мобільних комп’ютерів, але який володіє всіма перевагами архітектури Maxwell другого покоління. Серед нововведень GM206 слід зазначити дві технології, які збільшують ефективність використання пропускної здатності пам’яті: дельта-компресія кольорів третього покоління, просунута система кешування даних. Згідно з оцінками NVIDIA, підсистема пам’яті Maxwell другого покоління на 25% ефективніше підсистеми пам’яті попередників, що означає, що навіть при зниженій фізичній пропускній здатності пам’яті GPU на базі даної архітектури здатні показувати схожу з попередниками продуктивність. Іншими словами, Microsoft могла б використовувати GM206 в конфігурації з 640-768 активними потоковими процесорами, з шиною пам’яті в 64 розряди і із збільшеною тактовою частотою GDDR5, щоб отримати продуктивність GeForce GTX 950M / GTX 960M при мінімальних фізичних розмірах графічної підсистеми (два чіпи пам’яті займають в два рази менше місця, ніж чотири у GeForce GTX 950M / 960M).

Рівень продуктивності GeForce GTX 950M (і настільного аналога GeForce GTX 750 Ti) вельми непоганий для мобільного ПК. Однак, беручи до уваги той факт, що Surface Book має екран діагоналлю 13,5 дюйма з роздільною здатністю 3000 × 2000, малоймовірно, що графічний адаптер в 1 Гбайт GDDR5-пам’яті дозволить грати на ньому в які-небудь вимогливі ігри з гідною швидкістю. Тим не менш, у використанні GM206 є велика раціональність. Даний GPU підтримує апаратне декодування відеопотоків у форматі H.265 (також відомий як high-efficiency video coding, HEVC), яке використовується для стиснення відео у  надвисокій чіткості (Ultra HD, 3 840 × 2160), технологію захисту від копіювання HDCP 2.2, а також вихід HDMI 2.0, дозволяючи підключати монітори з роздільною здатністю до 5120 × 3200 і частотою розгортки 60 Гц.

Microsoft Surface Book

На жаль, ні Microsoft, ні NVIDIA офіційно не підтверджують використання графічного процесора GM206 всередині Microsoft Surface Book. Тим не менш, саме цей процесор міг би стати оптимальним вибором для даного ноутбука, виходячи з наявної інформації.

Варто відзначити, що саме використання графічного рішення, спеціально сконфігурованого під потреби Microsoft Surface Book, показує важливість спеціалізованих рішень для флагманських пристроїв взагалі і для Microsoft зокрема. Якби компанія змогла переконати інших розробників апаратного забезпечення створювати особливі версії продуктів для своїх пристроїв, останні придбали б унікальні якості, недоступні на конкуруючих виробах.

Вартість самої доступної моделі Microsoft Surface Book (Intel Core i5, 8 Гбайт оперативної пам’яті, 128-Гбайт SSD) – $ 1499. Вартість самої доступної конфігурації з дискретними GPU (Intel Core i5, 8 Гбайт оперативної пам’яті, 256-Гбайт SSD) – $ 1899. Чи варто графічний процесор з продуктивністю GeForce GTX 950M і 1 Гбайт пам’яті, а також накопичувач більшої місткості $ 400 – вирішувати покупцям.