Jailbreak на iPhone сьогодні: за і проти

В останні роки jailbreak «яблучних» смартфонів явно розгубив шанувальників. Кількість пристроїв, на яких виконана процедура, знизилося на порядок, так само як і популярність пов’язаних з нею матеріалів. Видання MacWorld вирішило зібрати п’ять «плюсів» і «мінусів», за допомогою яких користувачеві простіше вирішити, піддавати чи ні гаджет сумнівним маніпуляціям, а ми пропонуємо розглянути їх докладніше.Системи OS X і iOS прийнято вважати в деякому роді «сестрами», але одним з головних відмінностей між ними є «відкритість» першої і, відповідно, «закритість» другої. Якщо на Mac деякі обмеження можна обійти шляхом роботи з «Терміналом», то iOS такої можливості позбавлена ​​спочатку. Крім того, установка додатків на мобільній системі офіційно можлива тільки з магазину App Store. Не секрет, що виконання jailbreak дозволяє отримати доступ до файлової системи iOS-пристроїв та налаштувати його на свій смак, але бажаючих цим займатися помітно поменшало.
Зниження популярності процедури частково пов’язане з тим, що деякі можливості, раніше доступні у вигляді «твіків», з’явилися в iOS за замовчуванням. До таких відноситься, наприклад, Пункт управління: розміщені в ньому перемикачі хоч і не відрізняються такою ж гнучкістю, загалом і в цілому задовольняють запити більшості користувачів. Іншою причиною можна назвати банальний поділ аудиторій – завзяті гіки швидше віддадуть перевагу апаратам на відкритих системах, а багато прихильників iOS люблять платформу якраз за простоту використання без необхідності копатися в недрях системних налаштувань. Однак той факт, що для нових версій системи регулярно випускаються jailbreak-інструменти, свідчить про одне: інтерес до процедури до кінця не згас. Що ж може запропонувати jailbreak власникам iPhone сьогодні?

Отже, перша причина проста до смішного, але саме вона спонукає до jailbreak багатьох «яблучних» новачків: можливість робити з апаратом практично все що завгодно. Зрештою, міркують колишні користувачі Symbian або Android, гаджет куплений – а значить, знаходиться в повному розпорядженні власника. Які ж тут можуть бути обмеження?

Другим приводом для злому, на думку журналістів, є завантаження додатків з будь-яких джерел, що і не дивно – адже там нерідко трапляються цікаві програми, які не пройшли б модерацію в App Store, а також твіки, що дозволяють змінювати пристрій iOS. На жаль, для багатьох це залишається можливістю нечесно економити на ПЗ: не платити за комерційні продукти, зламувати вбудовані покупки в іграх і займатися іншими нелегальними хитрощами.
Третя причина виникає з фундаментального обмеження iOS – неможливості змінити стандартні додатки. Тобто встановити альтернативну програму можна, але за замовчуванням система продовжить використовувати варіант «з коробки». Сюди ж відноситься і причина номер чотири: обмежений набір можливостей по кастомізації інтерфейсу. Цій темі присвячена левова частка всіх твіків в Cydia, неофіційному магазині додатків для iOS.

Останнє місце займають способи обходити різні обмеження стільникових операторів, наприклад неможливість користуватися безлімітним тарифним планом для підключення до Інтернету комп’ютера через iPhone. Розробники твіків передбачили і такі інструменти.

Не погано. А тепер перейдемо до недоліків.
Безумовно, головною проблемою jailbreak залишається безпека, точніше її відсутність. Попросту кажучи, iOS не розрахована на такі маніпуляції, тому ніяких засобів захисту від небажаних наслідків вона не має.
Другий спірний момент – нюанси з підтримкою (і гарантійним обслуговуванням). Відразу обмовимося, що відповісти на це питання однозначно складно, але в загальному випадку розробнику (як і виробнику) простіше списати ваші проблеми на jailbreak, ніж розбиратися в істинних причинах. Позиція самої Apple виражена на її офіційному сайті, де серед усього іншого зазначено: компанія має право відмовити у сервісному обслуговуванні всім користувачам зламаних пристроїв.

Третя причина – ваш апарат відмінно працює з коробки. Можна до безкінечності сперечатися про функціональні особливості iOS, але якщо придивитися уважніше, то система виконує рівно те, що і обіцяно виробником. У разі «порушення периметра» відповідати за наслідки він вже не буде, та й не зможе.

Четвертим мінусом стала проблема «кота в мішку». Стабільність і злом – поняття, несумісні спочатку, тому навіть мінорні апдейти iOS часто приносять з собою закриття вразливостей і, як наслідок – непрацездатність самого jailbreak. Тому спільноті останнього доводиться подовгу чекати злому нових версій, виходу оновлених інструментів і т. Д. Стабільності стосується і останній пункт. Незважаючи на привабливу перспективу налаштовувати апарат під себе до дрібниць, втручання в систему, установка всіляких твіків і зламаних програм може призвести до того, що від iPhone залишиться буквально один корпус, а сам гаджет стане схожий на одного з не надто вдалих конкурентів.
Крім того, сама процедура досить проста і не вимагає особливих навичок. Проте вже в процесі її виконання (передчуваю гнів скептиків, але злом залишається зломом) можуть виникнути «побічні ефекти» у вигляді втрат даних або навіть проблем із завантаженням системи.

Як бачимо, незважаючи на всі ще присутні «чесні» плюси, рекомендувати виконання jailbreak для iPhone сьогодні як мінімум складно.

Як це не комічно, але навіть ярлики в Пункті управління, за набір яких багато лаяли Apple, використовуються мною на щоденній основі. Те, що критики називають «рекламою», «зомбуванням» та іншим маркетингом, на ділі виявляється дуже чітким баченням потреб і завдань більшості користувачів. Звичайно, зламувати пристрій чи ні – особиста справа кожного, і якщо ви вирішили спробувати світ jailbreak ми можемо лише порадити завчасно зробити резервну копію даних в iTunes, але дозволимо і нагадати, що кожна річ хороша в своїй стихії. Зрештою, з часом переконуєшся, що купертиновці дійсно праві в цьому.