Windows сьогодні виповнюється 30 років

birthday_windows

Знаменною датою для компанії Microsoft стало 20 листопада 2015. Саме сьогодні операційній системі Windows виповнюється 30 років. За цей час платформа встигла пройти шлях від Windows 1.0 до Windows 10, а ми пропонуємо простежити його основні віхи.

Цікаво, що операційної системи Windows могло і зовсім не бути – спочатку планувалося назвати платформу Interface Manager, але в підсумку, анонсована ще в 1983 році, вона вийшла 20 листопада 1985-го під знайомою тепер кожному назвою. Скептики охрестили новинку «дутим програмним забезпеченням», однак це не завадило їй з часом завоювати ринок.

Windows 1.0

windows-30-windows1

Перша версія Windows займала всього 256 кілобайт пам’яті, а для роботи з нею була потрібна пара дискет і відеоадаптер. Користувачам вона принесла повноцінний графічний інтерфейс замість командного рядка, меню, які розкриваються  і багатозадачність. Перемикатися між запущеними додатками можна було без їх закриття. Правда, для цього потрібний вже більш потужний ПК, оснащений жорстким диском.

Всесвітньо відомого «Сапера», однієї з найпопулярніших ігор офісних працівників, тут ще не було, замість нього був Reversi. Серед іншого фірмового ПО Windows 1.0 принесла користувачам графічний редактор Paint, Notepad, календар, файловий менеджер та інше.


Windows 2.0

windows-30-windows-2.0

Наступна версія операційної системи вийшла через 2 роки. Спочатку вона була розроблена для процесора Intel 286, але з виходом Intel 386 з’явилася Windows / 386, що використала його переваги. Крім того, Windows 2.0 вдалося зацікавити розробників, які почали готувати програми спеціально для неї, а сама Microsoft представила перші версії Word і Excel. Тут же дебютувала і панель управління, а також гарячі клавіші і, здавалось, тепер повсякденна і така звична можливість накладання вікон додатків одне на друге.


Windows 3.0

Це одна з головних віх в історії розвитку системи, тому що саме завдяки цій версії Windows стала найпоширенішою ОС у світі. Загальна кількість проданих копій Windows 3.0, що вийшла 22 травня 1990, і Windows 3.1, що з’явилася два роки потому, досягла 10 мільйонів.

windows-30-windows-3.0

Головними нововведеннями стали підтримка 16-кольорової графіки, фірмовий зовнішній вигляд, риси якого простежуються і нині, а також пакет розробки ПЗ. Останнє дозволило творцям зосередитися на додатках, а не на драйверах для «заліза».


Windows NT

windows-30-NT

Windows NT вийшла 27 липня 1993 і була орієнтована на корпоративних користувачів, яким пропонувала, в тому числі, і підвищену безпеку. Вона стала першою 32-розрядної платформою, а також ще однією віхою – завершився проект збірки сучасної ОС з нуля, який був початий в кінці 80-х.


Windows 95

Windows 95

За перші п’ять тижнів, що пройшли з 24 серпня 1995 року, компанії Microsoft вдалося продати 7000000 копій Windows 95, яка стала найбільш розрекламованою за всю історію виробника. У кампанії взяли участь навіть такі зірки як група Rolling Stones.

У цій версії користувачі побачили меню «Пуск», панель задач і звичні кнопки у верхній правій частині вікон. Операційна система вийшла на хвилі Інтернету, так що крім різноманітних можливостей по роботі з ним, в комплект була включена перша версія браузера Internet Explorer. Крім того, Windows 95 першою почала підтримувати пристрої Plug and Play.


Windows 98

windows-30-98

Windows 98 побачила світ 25 червня 1998 і була першою версією операційної системи, розробленої для споживачів, і останньою на основі MS-DOS. У числі найбільш значущих змін – підтримка читання DVD, пристроїв USB і панель швидкого доступу.


Windows XP

Мабуть, найгучніший успіх виробника. Операційна система, яка вийшла 25 жовтня 2001 року,  досі користується попитом незважаючи на те, що її підтримка вже давно припинена. Обсяги продажів досягли 1 мільярда. Кількість поліпшень дуже велике. Виробник подбав про захист користувачів, реалізувавши оновлення системи безпеки.

windows-30-XP

Було випущено кілька варіантів системи: Windows XP 64-bit Edition (перша платформа Microsoft для 64-розрядних процесорів), Media Center Edition (зосереджена на мультимедійних можливостях), Tablet PC Edition (для роботи з допомогою пера).


Windows Vista

windows-30-Vista

Тут Microsoft зосередилася на візуальних поліпшеннях та системі безпеки. До останнього слід віднести контроль облікових записів, шифрування BitLocker і подібне. Не забули автори і про збільшення мультимедійних можливостей – люди все частіше стали використовувати ПК для роботи з відео і аудіо. Вперше була реалізована ідея запуску ОС в декількох варіантах з різними функціями.


Windows 7

windows-30-windows-7

Разом з початком епохи бездротових мереж операційна система отримала відповідні можливості. У 2009 році, коли вийшла Windows 7, продажі ноутбуків перевищили продажі ПК. Користувачі зволіли мобільність, а підключення до бездротових мереж в кафе стало буденною справою. Також Microsoft додала нові способи роботи з вікнами і сенсорну технологію Windows Touch.


Windows 8

Якщо Windows XP можна назвати найгучнішим успіхом, то Windows 8 стала найбільшим провалом. У випущеній в 2012 році операційній системі виробник вирішив відмовитися від традиційного меню «Пуск», що стало причиною буквально оглушливої критики на адресу платформи. Користувачам ОС принесла плитковий інтерфейс, швидкий доступ в Магазин додатків та інші нюанси. Іншим важливим моментом стала перша реалізація задумки єдиної платформи для різних пристроїв – Windows 8 могла використовуватися як на ПК і ноутбуках, так і планшетах.

windows-30-windows-8

Чергове оновлення Windows 8.1, що вийшло через певний час, частково виправило ситуацію і проблеми основної версії, але серед власників ПК платформа так і не набула популярності.


Windows 10

windows-30-windows-10

Остання версія Windows, що вийшла цього літа. Оновитися до неї користувачі Windows 7, 8 і 8.1 могли абсолютно безкоштовно, так що вже на старті платформа отримала чимале поширення. Тут Microsoft вирішила впровадити відразу кілька нових рішень. Перш за все, кожен бажаючий може приєднатися до тестування платформи, а думка користувачів враховується при підготовці великих апдейтів. Втім, про фішки цієї системи було сказано вже чимало і не раз.

Операційна система Windows 10 стала результатом 30-річної еволюції платформи і поки лише починає свій шлях. Нам же залишається побажати компанії Microsoft не зупинятися і на досягнутому і продовжувати радувати користувачів новими можливостями.